1999 GIRLS VOLLEYBALL PLAYOFFS

WPIAL Class AAA Girls

PRELIMINARY ROUND
Plum 3, Gateway 0 (15-6, 15-2, 15-8)
Fox Chapel 3, Penn Hills 0 (15-5, 15-0, 15-5)
Peters Township 3, Elizabeth Forward 0 (15-6, 15-6, 15-8)

FIRST ROUND
Mt. Lebanon 3, Plum 0 (15-4, 15-2, 15-3)
Blackhawk 3, McGuffey 2 (3-15, 10-15, 15-5, 15-10, 15-13)
Pine-Richland 3, Montour 0 (15-0, 15-3, 15-2)
Hempfield 3, Seneca Valley 0 (15-13, 15-10, 15-12)
Ambridge 3, Fox Chapel 0 (15-3, 15-7, 15-4)
Penn-Trafford 3, Southmoreland 0 (15-10, 15-0, 15-4)
Kiski Area 3, Greensburg Salem 2 (16-14, 15-13, 5-15, 13-15, 16-14)
Baldwin 3, Peters Township 1 (15-3, 15-10, 9-15, 15-5)

QUARTERFINALS
Mt. Lebanon 3, Blackhawk (15-7, 15-7, 15-4)
Hempfield 3, Pine-Richland 1 (15-7, 3-15, 15-12, 15-8)
Penn-Trafford 3, Ambridge 0 (15-10, 16-14, 15-9)
Baldwin 3, Kiski Area 0 (15-11, 15-2, 17-15)

SEMIFINALS
Mt. Lebanon 2, Hempfield 0 (15-5, 15-2)
Baldwin 2, Penn-Trafford 1 (15-10, 14-16, 15-12)

CONSOLATION FINAL
Hempfield 2, Penn-Trafford 1 (16-14, 3-15, 15-8)

CHAMPIONSHIP
Mt. Lebanon 2, Baldwin 1 (15-7, 9-15, 15-13)


WPIAL Class AA Girls

PRELIMINARY ROUND
Burgettstown 3, California 2 (15-10, 6-15, 9-15, 15-9, 16-14)
Frazier 3, Quaker Valley 1 (10-15, 15-7, 15-11, 15-3)

FIRST ROUND
Shannock Valley 3, Burgettstown 0 (15-0, 15-1, 15-0)
Burrell 3, Brentwood 0 (15-12, 15-10, 15-13)
Geibel 3, Seton-LaSalle 1 (15-7, 13-15, 16-14, 15-10)
Beaver 3, South Side Beaver 1 (15-8, 17-15, 12-15, 15-6)
Elderton 3, Mars 0 (15-9, 15-5, 15-9)
Jefferson-Morgan 3, Beth-Center 2 (9-15, 15-6, 15-13, 14-16, 15-7)
Canevin 3, Freedom 1 (15-5, 9-15, 15-0, 15-0)
Farrell 3, Frazier 0 (15-1, 15-5, 15-4)

QUARTERFINALS
Shannock Valley 3, Burrell (15-2, 15-3, 15-4)
Geibel 3, Beaver 0 (15-13, 15-8, 16-14)
Elderton 3, Jefferson-Morgan 1 (16-14, 17-15, 6-15, 15-4)
Farrell 3, Canevin 0 (15-10, 15-1, 15-8)

SEMIFINALS
Shannock Valley 2, Geibel 0 (15-10, 15-4)
Farrell 2, Elderton 0 (15-10, 15-7)

CONSOLATION FINAL
Elderton 2, Geibel 1 (15-8, 10-15, 18-16)

CHAMPIONSHIP
Farrell 2, Shannock Valley 1 (12-15, 15-7, 16-14)


PIAA Class AAA Girls

PRELIMINARY ROUND - POOL A
Mt. Lebanon 2, Chambersburg 0 (15-2, 15-4)
Mt. Lebanon 2, Carrick 0 (15-4, 15-2)
Mt. Lebanon 2, Towanda 0 (15-2, 15-8)
Chambersburg 2, Towanda 0 (15-6, 15-11)
Chambersburg 2, Carrick 0 (15-9, 15-4)
Towanda 2, Carrick 0 (15-8, 15-3)

PRELIMINARY ROUND - POOL B
Huntingdon 2, Conestoga Valley 1 (6-15, 15-9, 15-12)
Huntingdon 2, Pennsbury 1 (5-15, 15-9, 15-12)
Conestoga Valley 2, Meadville 0 (15-5, 15-13)
Conestoga Valley 2, Pennsbury 0 (15-5, 15-8)
Meadville 2, Huntingdon 0 (15-3, 15-5)
Pennsbury 2, Meadville 1 (15-7, 7-15, 15-11)

PRELIMINARY ROUND - POOL C
Villa Maria Academy 2, DuBois 0 (15-7, 15-2)
Villa Maria Academy 2, Freedom (D-11) 0 (15-8, 15-5)
Hempfield (D-7) 2, Villa Maria Academy 1 (5-15, 15-9, 15-12)
Hempfield (D-7) 2, DuBois 0 (15-3, 15-2)
Freedom (D-11) 2, DuBois 0 (15-1, 15-3)
Freedom (D-11) 2, Hempfield (D-7) 1 (6-15, 15-5, 15-10)

PRELIMINARY ROUND - POOL D
Susquehannock 2, Merion Mercy 0 (15-7, 15-6)
Susquehannock 2, Tunkhannock 0 (15-5, 15-10)
Susquehannock 2, Baldwin (15-11, 13-15, 15-13)
Baldwin 2, Tunkhannock 0 (15-9, 16-14)
Baldwin 2, Merion Mercy 0 (15-5, 15-12)
Tunkhannock 2, Merion Mercy 0 (15-11, 15-13)

QUARTERFINAL ROUND - POOL A
Mt. Lebanon 2, Hempfield (D-7) 0 (15-6, 15-12)
Mt. Lebanon 2, Baldwin 0 (15-12, 15-3)
Mt. Lebanon 2, Huntingdon 0 (15-2, 15-8)
Hempfield (D-7) 2, Huntingdon 0 (15-5, 15-6)
Hempfield (D-7) 2, Baldwin 1 (15-6, 8-15, 15-10)
Baldwin 2, Huntingdon 1 (10-15, 15-4, 15-7)

QUARTERFINAL ROUND - POOL B
Susquehannock 2, Conestoga Valley 0 (15-7, 15-7)
Susquehannock 2, Chambersburg 0 (15-6, 15-8)
Susquehannock 2, Villa Maria Academy 0 (15-2, 15-3)
Conestoga Valley 2, Villa Maria Academy 0 (15-4, 15-11)
Conestoga Valley 2, Chambersburg 0 (15-6, 15-9)
Chambersburg 2, Villa Maria Academy 0 (16-14, 15-11)

SEMIFINALS
Mt. Lebanon 2, Conestoga Valley 0 (15-9, 15-8)
Susquehannock 2, Hempfield (D-7) 0 (15-5, 15-9)

CHAMPIONSHIP
Susquehannock 2, Mt. Lebanon 1 (16-14, 12-15, 15-12)


PIAA Class AA Girls

PRELIMINARY ROUND - POOL A
Canton 2, Mountain View 0 (15-7, 15-12)
Canton 2, Coudersport 0 (15-1, 15-0)
Canton 2, Farrell 1 (15-9, 1-15, 15-12)
Coudersport 2, Farrell 1 (9-15, 15-13, 15-11)
Farrell 2, Mountain View 1 (12-15, 15-5, 15-4)
Mountain View 2, Coudersport 1 (15-8, 11-15, 15-13)
** TIEBREAKER (Rally play for playoff advancement) **
Mountain View 1, Coudersport 0 (21-19)
Farrell 1, Mountain View 0 (21-7)

PRELIMINARY ROUND - POOL B
Delone Catholic 2, Conemaugh Valley 0 (15-5, 15-6)
Delone Catholic 2, Cocranton 0 (15-12, 15-9)
Delone Catholic 2, Windber 0 (15-11, 16-14)
Cochranton 2, Windber 0 (15-7, 15-5)
Cochranton 2, Conemaugh Valley 0 (15-13, 15-3)
Conemaugh Valley 2, Windber 1 (15-8, 13-15, 15-11)

PRELIMINARY ROUND - POOL C
Richland (D-6) 2, Reading C.C. 1 (12-15, 15-8, 15-7)
Richland (D-6) 2, Shannock Valley 0 (15-5, 15-2)
Richland (D-6) 2, Union 0 (15-0, 15-4)
Reading C.C. 2, Union 0 (15-7, 15-13)
Reading C.C. 2, Shannock Valley 1 (15-8, 7-15, 15-9)
Shannock Valley 2, Union 1 (15-8, 15-17, 15-7)

PRELIMINARY ROUND - POOL D
Conneaut Lake 2, Elderton 0 (15-7, 15-6)
Conneaut Lake 2, Harriton 0 (15-4, 15-3)
Conneaut Lake 2, Marian Catholic 0 (15-5, 15-10)
Marian Catholic 2, Harriton 0 (15-2, 15-1)
Marian Catholic 2, Elderton 1 (10-15, 15-10, 15-7)
Elderton 2, Harriton 1 (15-7, 15-17, 15-1)

QUARTERFINAL ROUND - POOL A
Delone Catholic 2, Marian Catholic 0 (15-7, 15-10)
Delone Catholic 2, Reading C.C. 0 (15-13, 15-8)
Delone Catholic 2, Canton 0 (15-8, 15-6)
Reading C.C. 2, Canton 1 (15-6, 4-15, 15-12)
Reading C.C. 2, Marian Catholic 0 (15-4, 15-12)
Canton 2, Marian Catholic 1 (7-15, 15-5, 15-12)

QUARTERFINAL ROUND - POOL B
Richland (D-6) 2, Farrell 0 (15-6, 15-6)
Richland (D-6) 2, Cochranton 0 (15-10, 15-4)
Richland (D-6) 2, Conneaut Lake 0 (15-12, 15-4)
Cochranton 2, Conneaut Lake 0 (15-10, 16-14)
Cochranton 2, Farrell 0 (15-11, 15-12)
Farrell 2, Conneaut Lake 0 (15-10, 16-14)

SEMIFINALS
Cochranton 2, Delone Catholic 1 (15-6, 13-15, 15-13)
Richland (D-6) 2, Reading C.C. 0 (15-7, 15-1)

CHAMPIONSHIP
Richland (D-6) 2, Cochranton 0 (15-2, 15-8)


City League Girls

FIRST ROUND
Carrick 2, Perry 0 (15-3, 15-2)
Langley 2, Allderdice 1 (15-12, 13-15, 19-17)

SECOND ROUND
Allderdice 2, Perry 0 (15-2, 15-4)
Carrick 2, Langley 0 (15-3, 15-12)

THIRD ROUND
Allderdice 2, Langley 0 (15-5, 15-11)

CHAMPIONSHIP
Carrick 2, Allderdice 0 (15-13, 15-1)