2000 BOYS VOLLEYBALL PLAYOFFS

WPIAL Boys

Brackets

PRELIMINARY ROUND
Hempfield 2, Gateway 0 (16-14, 15-9)
Hempfield 2, Latrobe 0 (17-15, 15-10)
Latrobe 2, Gateway 0 (16-14, 15-10)

FIRST ROUND
Montour 3, Latrobe 0 (15-2, 15-1, 15-2)
Upper St. Clair 3, Ambridge 1 (16-14, 8-15, 15-4, 15-12)
Derry Area 3, Plum 0 (15-10, 15-6, 20-18)
Penn Hills 3, Baldwin 1 (6-15, 15-4, 15-2, 15-6)
Mt. Lebanon 3, Central Catholic 0 (15-2, 15-3, 15-1)
Deer Lakes 3, Norwin 0 (15-7, 16-14, 15-7)
Elderton 3, O.L. Sacred Heart 0 (16-14, 15-13, 18-16)
North Allegheny 3, Hempfield 0 (15-7, 15-3, 15-10)

QUARTERFINALS
Montour 3, Upper St. Clair 0 (15-2, 15-4, 15-7)
Penn Hills 3, Derry Area 0 (15-2, 15-11, 15-10)
Mt. Lebanon 3, Deer Lakes 0 (15-7, 15-7, 15-10)
North Allegheny 3, Elderton 0 (15-6, 15-7, 15-6)

SEMIFINALS
Montour 2, Penn Hills 0 (15-7, 15-12)
North Allegheny 2, Mt. Lebanon 1 (15-8, 13-15, 15-4)

CONSOLATION FINAL
Mt. Lebanon 1, Penn Hills 0 (15-10)

CHAMPIONSHIP
Montour 2, North Allegheny 0 (15-13, 17-15)


PIAA Boys

POOL A
Hempfield (D-3) 2, Penn Hills 0 (15-12, 15-7)
Hempfield (D-3) 2, Tunkhannock 0 (15-7, 15-1)
Hempfield (D-3) 2, State College 0 (15-1, 15-2)
Penn Hills 2, State College 0 (15-12, 15-13)
Penn Hills 2, Tunkhannock 0 (15-2, 15-5)
State College 2, Tunkhannock 0 (15-6, 15-5)

POOL B
North Penn 2, New Oxford 1 (15-3, 9-15, 15-13)
North Penn 2, North Allegheny 1 (15-8, 13-15, 15-13)
North Penn 2, Allderdice 0 (15-2, 15-3)
North Allegheny 2, Allderdice 0 (15-0, 15-1)
North Allegheny 2, New Oxford 0 (15-12, 15-11)
New Oxford 2, Allderdice 0 (15-6, 15-9)

POOL C
York Suburban 2, Parkland 1 (7-15, 15-10, 15-7)
York Suburban 2, Lake Lehman 1 (15-12, 10-15, 15-5)
Lake Lehman 2, Mt. Lebanon 1 (13-15, 15-10, 15-5)
Lake Lehman 2, Parkland 0 (15-10, 15-2)
Mt. Lebanon 2, Parkland 0 (15-11, 15-5)
Mt. Lebanon 2, York Suburban 1 (15-6, 8-15, 15-12)
Tiebreaker
York Suburban 1, Mt. Lebanon 0 (22-20)

POOL D
Montour 2, Exeter Township 0 (15-11, 15-2)
Montour 2, Council Rock 0 (15-3, 16-14)
Montour 2, Maplewood 0 (15-9, 15-5)
Maplewood 2, Council Rock 1 (15-3, 6-15, 15-10)
Maplewood 2, Exeter Township 0 (15-6, 15-9)
Exeter Township 2, Council Rock 1 (4-15, 15-13, 15-8)

QUARTERFINAL POOL A
Hempfield (D-3) 2, Maplewood 0 (15-8, 15-8)
Hempfield (D-3) 2, North Penn 1 (15-7, 12-15, 15-6)
Hempfield (D-3) 2, York Suburban 0 (15-11, 15-8)
Maplewood 2, North Penn 0 (15-1, 15-9)
Maplewood 2, York Suburban 0 (15-7, 15-9)
North Penn 2, York Suburban 0 (16-14, 15-6)

QUARTERFINAL POOL B
North Allegheny 2, Montour 0 (15-8, 15-13)
North Allegheny 2, Penn Hills 0 (15-4, 15-9)
North Allegheny 2, Lake Lehman 0 (15-11, 17-15)
Montour 2, Penn Hills 0 (15-9, 15-10)
Montour 2, Lake Lehman 1 (13-15, 15-11, 15-8)
Lake Lehman 2, Penn Hills 1 (15-7, 8-15, 15-12)

SEMIFINALS
Montour 2, Hempfield (D-3) 0 (15-13, 15-12)
Maplewood 2, North Allegheny 0 (15-11, 15-12)

CHAMPIONSHIP
Maplewood 2, Montour 0 (15-9, 15-11)


City League Boys

FIRST ROUND
Allderdice 2, Schenley 0
Peabody 2, Perry 0

SECOND ROUND
Allderdice 2, Peabody 0
Perry 2, Schenley 1

THIRD ROUND
Peabody 2, Perry 0

FOURTH ROUND
Peabody 2, Allderdice 1

CHAMPIONSHIP
Allderdice 2, Peabody 1