1998 Girls Basketball Playoffs

WPIAL Class AAAA

PRELIMINARY ROUND
Indiana 50, Ringgold 36

FIRST ROUND
Upper St. Clair 64, Indiana 44
Latrobe 60, Woodland Hills 56
McKeesport 65, Kiski Area 40
Oakland Catholic 76, Trinity 54
North Allegheny 60, Connellsville 36
Fox Chapel 47, Seneca Valley 38
Mt. Lebanon 53, North Hills 48
Laurel Highlands 63, Bethel Park 25

QUARTERFINALS
Latrobe 48, Upper St. Clair 40
McKeesport 53, Oakland Catholic 51
North Allegheny 55, Fox Chapel 39

Laurel Highlands 67, Mt. Lebanon 51

SEMIFINALS
McKeesport 62, Latrobe 30
North Allegheny 70, Laurel Highlands 64

CHAMPIONSHIP
McKeesport 69, North Allegheny 52

WPIAL Class AAA

FIRST ROUND
Blackhawk bye
Seton-LaSalle 51, Hampton 34
Belle Vernon 58, Keystone Oaks 42
South Park 62, Beaver 55
Pine-Richland 80, Ellwood City 45
Thomas Jefferson 55, Brownsville 47
West Mifflin 63, North Catholic 48
Canevin 58, Derry 35

QUARTERFINALS
Blackhawk 53, Seton-LaSalle 29
South Park 55, Belle Vernon 46
Pine-Richland 63, Thomas Jefferson 49
West Mifflin 53, Canevin 50 (OT)

SEMIFINALS
South Park 48, Blackhawk 45
Pine-Richland 59, West Mifflin 52

CHAMPIONSHIP
South Park 61, Pine-Richland 45


WPIAL Class AA

PRELIMINARY ROUND
Aliquippa 55, Quaker Valley 41
Springdale 43, Charleroi 27

FIRST ROUND
Geibel 74, Aliquippa 33
Mohawk 60, Apollo-Ridge 58
Carlynton 68, East Allegheny 64
Freedom 51, Mars 37
Steel Valley 81, Washington 40
Greensburg C.C. 55, Burgettstown 32
Center 54, Neshannock 49
Ford City 54, Springdale 28

QUARTERFINALS
Geibel 66, Mohawk 32
Carlynton 51, Freedom 32
Steel Valley 54, Greensburg C.C. 45
Ford City 54, Center 38

SEMIFINALS
Geibel 46, Carlynton 30
Steel Valley 76, Ford City 62

CHAMPIONSHIP
Geibel 59, Steel Valley 47

WPIAL Class A

FIRST ROUND
Mt. Alvernia bye
Farrell 47, Dayton 38
Serra 56, Monaca 54
Vincentian bye
Quigley bye
Avonworth 59, West Greene 55
Shannock Valley 63, Chartiers-Houston 43
Monessen bye

QUARTERFINALS
Mount Alvernia 66, Farrell 36
Serra 62, Vincentian 54
Quigley 54, Avonworth 27
Monessen 49, Shannock Valley 48

SEMIFINALS
Mount Alvernia 49, Serra 45 (OT)
Monessen 62, Quigley 40

CHAMPIONSHIP
Mount Alvernia 55, Monessen 46


PIAA Class AAAA

FIRST ROUND
Western Region
Altoona 51, Laurel Highlands 45
Fox Chapel 47, Erie McDowell 26
Latrobe 52, Warren 35
McKeesport 76, Brashear 44
Mt. Lebanon 62, Indian Valley 52
North Allegheny 83, Clearfield 46
Oakland Catholic 58, Punxsutawney 31
Upper St. Clair 57, Schenley 37
Eastern Region
Abington Heights 67, Council Rock 62 (OT)
Cheltenham 51, Scranton 26
Downingtown 61, Central Dauphin 37
Emmaus 46, Coatesville 39
Harrisburg 52, Springfield Delco 42
Mount St. Joseph 56, Central York 43
Northampton 73, Lancaster McCaskey 57
Wilson 56, Haverford 32

SECOND ROUND
Western Region
Altoona 49, North Allegheny 43
McKeesport 67, Mt. Lebanon 59
Oakland Catholic 65, Latrobe 54
Upper St. Clair 49, Fox Chapel 44
Eastern Region
Abington Heights 79, Harrisburg 64
Downingtown 62, Northampton 52
Emmaus 51, Mount St. Joseph 48
Wilson 58, Cheltenham 45

QUARTERFINALS
Western Region
Altoona 42, Upper St. Clair 34 (OT)
McKeesport 60, Oakland Catholic 56
Eastern Region
Downingtown 70, Abington Heights 50
Emmaus 63, Wilson 51

SEMIFINALS
Western Region
Altoona 43, McKeesport 41
Eastern Region
Downingtown 59, Emmaus 42

CHAMPIONSHIP
Downingtown 63, Altoona 36

PIAA Class AAA

FIRST ROUND
Western Region
Belle Vernon 66, Westinghouse 48
Blackhawk 72, Johnstown 22
Canevin 63, Martinsburg Central 58 (OT)
Franklin 52, Thomas Jefferson 39
Lewistown 94, Seton-LaSalle 44
South Park 61, Penn Cambria 29
Villa Maria 43, Pine-Richland 34
West Mifflin 66, Fort LeBeouf 49
Eastern Region
Allentown C.C. 54, Athens 33
Berwick 65, Cocalico 47
Conestoga Valley 51, Upper Moreland 48
Lancaster Catholic 62, Pottsgrove 33
Middletown 50, Valley View 43
Montoursville 59, New Oxford 46
Nazareth Academy 60, Blue Mountain 50
Villa Maria Academy 53, Conrad Weiser 48

SECOND ROUND
Western Region
Blackhawk 51, Franklin 37
Canevin 60, South Park 46
Lewistown 78, Villa Maria 51
West Mifflin 62, Belle Vernon 43
Eastern Region
Berwick 61, Montoursville 43
Lancaster Catholic 52, Allentown C.C. 35
Nazareth Academy 54, Conestoga Valley 53
Villa Maria Academy 60, Middletown 38

QUARTERFINALS
Western Region
Lewistown 51, Blackhawk 43
West Mifflin 57, Canevin 51
Eastern Region
Berwick 55, Nazareth Academy 28
Lancaster Catholic 55, Villa Maria Academy 47

SEMIFINALS
Western Region
Lewistown 59, West Mifflin 35
Eastern Region
Berwick 72, Lancaster Catholic 56

CHAMPIONSHIP
Lewistown 71, Berwick 57


PIAA Class AA

FIRST ROUND
Western Region
Carlynton 45, Bishop Guilfoyle 40
Central Cambria 62, Greenville 47
Ford City 59, Everett 50
Geibel 57, Cranberry 45
Girard 44, Greensburg C.C. 21
Redbank Valley 45, Mohawk 43
Saegertown 62, Penns Manor 43
Steel Valley 71, Karns City 60
Eastern Region
Delone Catholic 39, Pine Grove 37
Elk Lake 67, Biglerville 60
Elco 67, St. Pius X 60
Line Mountain 60, Bishop Hoban 46
South Williamsport 64, Carbondale 46
Trinity 67, Mount Carmel 36
Villa Joseph Marie 46, Upper Dauphin 29
Wyomissing 67, Panther Valley 58

SECOND ROUND
Western Region
Central Cambria 61, Steel Valley 58
Ford City 56, Redbank Valley 36
Geibel 59, Saegertown 55
Girard 49, Carlynton 41 (OT)
Eastern Region
Delone Catholic 65, Villa Joseph Marie 57
Elco 59, South Williamsport 30
Elk Lake 41, Wyomissing 30
Trinity 45, Line Mountain 30

QUARTERFINALS
Western Region
Ford City 56, Geibel 43
Girard 42, Central Cambria 38
Eastern Region
Elco 44, Elk Lake 30
Trinity 47, Delone Catholic 43

SEMIFINALS
Western Region
Girard 52, Ford City 40
Eastern Region
Elco 46, Trinity 30

CHAMPIONSHIP
Girard 45, Elco 34

PIAA Class A

FIRST ROUND
Western Region
Bishop Carroll 53, Otto-Eldred 32
DuBois C.C. 58, S. Huntingdon 55 (OT)
Kennedy Christian 80, Farrell 17
McConnellsburg 53, Quigley 42
Monessen 78, Rockwood 49
Mount Alvernia 47, Sheffield 36
Serra 49, Conneaut Lake 48
Williamsburg 59, Union-Rimersburg 35
Eastern Region
Elkland 53, Greenwood 37
Forest City 61, Morrisville 36
Lourdes Regional 54, Bishop Hafey 43
Mahanoy Area 53, Columbia 45
Marian Catholic 60, Jenkintown 22
Pottsville Nativity 72, Lebanon Catholic 62
Reading Holy Name 44, Muncy 30
Seton Catholic 63, Northeast Bradford 48

SECOND ROUND
Western Region
Bishop Carroll 54, Serra 46
Kennedy Christian 55, McConnellsburg 40
Monessen 61, DuBois Central Christian 54
Williamsburg 50, Mount Alvernia 46
Eastern Region
Mahanoy Area 50, Lourdes Regional 49 (OT)
Marian Catholic 55, Seton Catholic 50 (OT)
Pottsville Nativity 65, Elkland 52
Reading Holy Name 45, Forest City 33

QUARTERFINALS
Western Region
Bishop Carroll 53, Monessen 45
Williamsburg 48, Kennedy Christian 40
Eastern Region
Mahanoy Area 51Reading Holy Name 46
Marian Catholic 68Pottsville Nativity 60

SEMIFINALS
Western Region
Bishop Carroll 34, Williamsburg 32
Eastern Region
Mahanoy Area 53, Marian Catholic 41

CHAMPIONSHIP
Mahanoy Area 54, Bishop Carroll 33


City League

FIRST ROUND
Carrick 59, South 28
Langley 37, Peabody 30

QUARTERFINALS
Allderdice 43, Perry 30
Brashear 55, Oliver 44
Schenley 71, Langley 21
Westinghouse 58, Carrick 22

SEMIFINALS
Schenley 49, Allderdice 33
Westinghouse 55, Brashear 42

CHAMPIONSHIP
Schenley 69, Westinghouse 53