WPIAL Hall of Fame – Athletes

The WPIAL Hall of Fame category of Athlete recognize those whose achievements in interscholastic athletics were extraordinary and merit league-wide recognition. Such athletes shall have completely eligibility in all sports five years prior to gaining eligibility for nomination. Athletes who are nominated are to be considered solely for their achievements in interscholastic athletics while competing at a WPIAL member school.

 Class  Inductee  School(s)  Sport(s)
 2023  Ray Brinzer  North Allegheny  Wrestling
   Emily Carter  Bethel Park  Swimming & Diving
   Laura Grimm  Serra Catholic  Basketball
   Jonathan Hayes  South Fayette  Football
   Greg Meisner  Valley  Football, Wrestling, Track & Field, Basketball
   Tom Pipkins  Valley  Basketball
   Sarah McGlamery Riske  Peters Township  Tennis
 2022  Dion Bentley  Penn Hills  Track & Field
   Mallory Dietrich  Oakland Catholic  Swimming & Diving
   Bob Gorinski  Mt. Pleasant  Baseball, Football
   Micah Mason  Highlands  Basketball
   Jason Nolf  Kittanning  Wrestling
 Brianne O’Rourke  Oakland Catholic  Basketball
   Chad Salisbury  Frazier  Football, Baseball, Basketball
   Brian Simmons  Peters Township  Baseball
 2021  Natalie Bower Toman  Greater Latrobe  Cross Country, Track & Field
   Rob Gagliani  Avella  Rifle
   James Guilbon  Derry  Wrestling
   Ed Josefoski  Penn Hills  Volleyball
   Michaela Kissell Eddins  Greater Latrobe  Tennis
   Katie Miller Gee  Hempfield Area  Golf
   Samantha Pickens  Franklin Regional  Diving
   Darrelle Revis  Aliquippa  Football
 2019  Charlie Batch  Steel Valley  Football
   Sean Casey  Upper St. Clair  Baseball
   Bruce Gradkowski  Seton LaSalle  Football, Basketball
   Billy Knight  Braddock  Basketball
   Sean Lee  Upper St. Clair  Football, Basketball
 Stephanie Madia  North Allegheny  Cross Country, Track & Field
   Paul Posluszny  Hopewell  Football
   Gary Tranquill  Avella  Football, Baseball
 2018  Curtis Bray  Gateway  Football, Basketball, Track & Field
   Breehana Jacobs  Laurel Highlands  Track & Field
   Justin King  Gateway  Football, Track & Field
   Coleman Scott  Waynesburg Central  Wrestling
   Lee Shaffer  Baldwin  Basketball
   A.Q. Shipley  Moon  Football, Basketball
   Terry Smith  Gateway  Football, Basketball
   Tanisha Wright  West Mifflin  Basketball
 2017  Leigh Curl  North Hills  Basketball, Softball
   Brian Generalovich  Farrell  Basketball, Football
   Dan Mazzocco  Baldwin  Cross Country, Track & Field
   Nico Megaludis  Franklin Regional  Wrestling
   Melanie Morgan Miller  Gateway  Swimming & Diving
   Terrelle Pryor  Jeannette  Football, Basketball
   Anessa Schnur-Steele  Butler  Basketball, Track & Field, Soccer, Tennis, Cross Country
 2016  Meg Bulger  Oakland Catholic  Basketball
   Dorin Dickerson  West Allegheny  Football
   Jonna Huemrich Burke  Bethel Park  Basketball
   Jerry Koller  Bethel Park  Swimming & Diving
   T.J. McConnell  Chartiers Valley  Basketball
 Rick Razzano  New Castle  Football, Basketball, Baseball, Track & Field
   Rachel Rohanna  Waynesburg Central  Golf
 2015  Missie Berteotti  Upper St. Clair  Golf
   Jeff Christy  Freeport  Football, Baseball, Track & Field
   Paul Failla  North Allegheny  Baseball, Football
   Joe Lafko  Frazier  Football, Basketball, Baseball
   Gina Naccarato  Monessen  Basketball, Soccer
   Kaitlyn Orstein-Fife  Mt. Lebanon  Swimming & Diving
   Tom Tumulty  Penn Hills  Football, Baseball
 2014  Dante Calabria  Blackhawk  Basketball
   Ralph Cindrich  Avella  Football, Wrestling
   Shannon Davis  Our Lady of the Sacred Heart  Basketball
   Kelli Deep Panucci  Moon  Tennis
 Beth Friday Bovay  Upper St. Clair  Basketball, Soccer
   Eric Kasperowicz  North Hills  Football
   Mike Vernillo  Fort Cherry  Football
 2013  Sean Gilbert  Aliquippa  Football, Basketball
   Christa Harmotto  Hopewell  Volleyball
   Jeremy Hunter  McGuffey  Wrestling
   Tyler Palko  West Allegheny  Football
   Megan Schnur  Butler  Soccer, Track & Field
   Elaine Sobasnky-Blackhurst  Trinity  Track & Field, Basketball
   Jack Waltz  Mt. Lebanon  Tennis, Basketball
 2012  Derek Bochna  Mapletown  Football, Basketball, Baseball
   Frank Fuhrer III  Fox Chapel  Golf
   Kelly Kovach Schoenly  Baldwin  Softball, Basketball, Volleyball
   Sean Miller  Blackhawk  Basketball
   Mel Nash  Gateway  Swimming & Diving
   Ron Sepic  Uniontown  Football, Basketball
   Jess Strom  Steel Valley  Basketball, Soccer
   Neil Walker  Pine-Richland  Baseball, Football, Basketball
 2011  LaVar Arrington  North Hills  Football, Basketball, Track & Field
   Melanie Buddemeyer  Penn Hills  Swimming & Diving
   Clinton Davis  Steel Valley  Track & Field, Football
   Adam DiMichele  Sto-Rox  Football, Basketball, Baseball
   Aaron Gatten  Washington  Football, Wrestling, Track & Field
   Troy Letters  Shaler  Wrestling
   Marla Puryear  Thomas Jefferson  Track & Field
 2010  Steve Breaston  Woodland Hills  Football, Track & Field
   Dick DeVenzio  Ambridge  Basketball
   Chris Dugan  Southmoreland  Cross Country, Track & Field
   Baron “B.B.” Flenory  Valley  Basketball
   Ty Moore  North Allegheny  Wrestling
   Manny Pihakis  Canon-McMillan  Wrestling
   Gretchen Rush-Magers  Mt. Lebanon  Tennis
   Brandon Short  McKeesport  Football, Basketball
 2009  Jimbo Covert  Freedom Area  Football
   Brian Davis  Washington  Football, Basketball, Track & Field
   Jodi Figley Renner  Hopewell  Golf
   Cassidy Krug  Montour  Swimming & Diving
   Stan Musial  Donora  Baseball, Football, Basketball
   Lauryn Williams  Rochester  Track & Field
   Carole Zajac Tynan  Baldwin  Cross Country, Track & Field
 2008  Swin Cash  McKeesport  Basketball, Track & Field
   Michelle Chow  Gateway  Swimming & Diving
   Dick Groat  Swissvale  Basketball, Baseball, Volleyball
   Don Hennon  Wampum  Basketball
   Ron “Po” James  New Brighton  Football
   Colleen Rosensteel  Greensburg Central Catholic  Track & Field, Basketball
   Norm Van Lier  Midland  Basketball
   Candy Young  Beaver Falls  Track & Field
 2007  Jennifer Flynn-Oldenburg  Baldwin  Volleyball, Basketball, Softball
   Bill Fralic  Penn Hills  Football, Wrestling
   Dick Hoak  Jeannette  Football, Basketball, Track & Field
   Cary Kolat  Jefferson-Morgan  Wrestling
   Suzie McConnell  Seton LaSalle  Basketball, Softball
 Arnold Palmer  Latrobe  Golf
   Sean Shapert  Moon  Soccer