Boys Golf Section Tournaments

Division I - Section 1

At Ligonier Country Club, Par 70


 QUALIFIERS 
 1. Tim Moynihan, Franklin Regional       11   73 
 2. Shane Brant, Latrobe                   9   78 
 3. Dan Dicola, Latrobe                   12   79 
 4. Tyler Eckert, Franklin Regional       11   80 
 4. Justin Moose, Norwin                  10   80 
 6. Bryan Bustamante, Greensburg Salem     9   81
 7. Evan Altemus, Indiana                 12   82 
 7. Nathan Farzati, Hempfield             10   82 
 9. Mike Jones, Franklin Regional *       12   83 
 9. Matt Gribschaw, Penn-Trafford *       12   83 
 ALTERNATE 
    Ryan Hue, Latrobe                     11   83 


Division I - Section 2

At Pleasant Valley Golf Club, Par 71


 QUALIFIERS 
 1. John Lash, Yough                      12   75 
 2. Brandon Katzeff, Laurel Highlands     11   76 
 3. Cory Chrise, Laurel Highlands         11   79 
 3. Greg Franko, Uniontown                10   79 
 3. Brian John, Laurel Highlands          11   79 
 6. Bryan Gricheck, Mt. Pleasant          12   80 
 7. Eric Swank, Southmoreland             11   81 
 8. Jason Kurnot, Laurel Highlands        12   82 
 9. Zach Rockwell, Uniontown *            10   84 
 9. Anthony Pennline, Mt. Pleasant *      12   84 
 ALTERNATE 
    Bobby Umbel, Uniontown                11   84 


Division I - Section 3

At Venango Trail Golf Course, Par 72


 QUALIFIERS 
 1. Logan Riester, North Allegheny        12   71
 1. Ben Rodney, North Allegheny           12   71
 1. John Aubrey, Butler                   11   71
 4. David Dankmyer, Pine-Richland         12   74
 4. John Brumberg, Pine-Richland          10   74
 4. Joe Bacher, Pine-Richland             12   74
 4. Ryan Costello, North Hills            12   74
 8. Matt Simone, North Allegheny          12   75
 9. Al Riederer, Seneca Valley            11   76
 9. Chris Hartman, Shaler                 12   76
 ALTERNATE 
    Jon Pratkanis, Butler                 11   77 
    Jeff Bruder, North Hills              12   77


Division I - Section 4

At Churchill Valley Country Club, Par 71


 QUALIFIERS 
 1. Sean O'Donnell, Fox Chapel            12   75
 2. David Greenlee, Kiski Area            12   76
 3. Aaron Oliver, Gateway                 10   77
 4. Corey O'Connor, Central Catholic      12   78
 5. Charlie Hermann, Central Catholic     12   79
 6. Adam Pizzica, Plum                    11   80
 6. Justin Scott, Gateway                 11   80
 6. Greg Steiner, Fox Chapel              12   80
 6. Aaron Williams, Kiski Area             9   80
10. Jeff Skubick, Penn Hills              10   81
 ALTERNATE 
    Pat Brady, Central Catholic           12   82 


Division I - Section 5

At Hawthorne Valley Golf Course, Par 72


 QUALIFIERS 
 1. Dan Pellecchia, Moon                  11   78
 2. Graham Kukucka, Moon                  11   81
 2. Mike Lueck, Blackhawk                 12   81
 2. Jake Salata, Montour                  12   81
 5. Scott Jensen, Moon                    11   82
 5. Larry Kaluza, Hopewell                10   82
 5. Corey Shemelya, Ambridge              10   82
 8. Dave Moore, Ellwood City              11   83
 9. Bill Rust, Montour                    12   84
10. Marc Steigerwald, Hopewell *          12   87
 ALTERNATE 
    Steve McGaughey, Ambridge             12   87


Division I - Section 6

At St. Clair Country Club, Par 68


 QUALIFIERS 
 1. Mark Cimarolli, Upper St. Clair       11   75
 2. Pat Shanahan, Upper St. Clair         11   76
 3. Tom Phalin, Bethel Park               12   77
 3. Jonathan Voelker, Bethel Park         11   77
 5. Gregg Martin, Thomas Jefferson        12   79
 5. Matt McGinnis, Upper St. Clair        10   79
 7. Pete Forman, Baldwin                  11   80
 7. Jim O'Brien, Baldwin                  11   80
 7. Matt Frame, Upper St. Clair           11   80
 7. Frank Palermo, Upper St. Clair        12   80
 ALTERNATE 
    Scott Kahler, Thomas Jefferson        11   81


Division I - Section 7

At Dogwood Hills Golf Club, Par 69


 QUALIFIERS 
 1. John Criss, Ringgold                  11   68
 2. Bill Kane, McKeesport                 12   71
 3. Josh Stollar, McGuffey                10   72
 4. Jason Kim, Elizabeth Forward          12   73
 4. Rob Ranko, Canon-McMillan             12   73
 4. Jeff Zaucha, Canon-McMillan           12   73
 7. Jim Rocco, Peters Township            12   74
 7. Matt Milinovich, Peters Township      11   74
 9. Jim Ellis, Peters Township *           9   75
 9. Derek Tyson, McGuffey *               11   75
 ALTERNATE 
    Kent Osleger, Ringgold                11   75


Division I - Section 8

At Hillcrest Country Club, Par 71


 QUALIFIERS 
 1. Brock Bergman, Shady Side Academy     11   76
 2. Michael Hootman, Shady Side Academy    9   77
 3. Henry Watson, Shady Side Academy      12   78
 4. Bill O'Mara, Hampton                  11   79
 5. Chas Wagner, Hampton                  11   81
 5. Brett Murphy, Shady Side Academy      10   81
 5. Steve Swierczynski, Hampton           12   81
 8. Tyler Dice, Hampton                   10   82
 9. Erik Kelsey, Shady Side Academy       11   83
10. D.J. Claus, Hampton                   12   84
 ALTERNATE 
    Brian Stanley, Kittanning             11   85


Division II - Section 1

At Buffalo Golf Course, Par 71


 QUALIFIERS 
 1. Casey Bartosh, Ford City              10   77
 2. Matt Emmerling, St. Joseph            12   78
 3. John Johasky, Burrell                 12   79
 4. Steve Czwalga, Burrell                11   80
 5. Jason Vercellotti, Riverview          10   82
 5. Nate Arvay, Freeport                  12   82
 7. Ryan Pinkerton, Ford City             11   83
 7. Ryan Janoski, Freeport                12   83
 9. Zach Godish, Riverview                10   85
 9. Jon Trenski, Freeport                 11   85
 ALTERNATE 
    Dan Ockree, Burrell                   11   86


Division II - Section 2

At Mon Valley Country Club, Par 71


 QUALIFIERS 
 1. Bob Yanak, Beth-Center                12   73
 2. Dave DeNunzio, Greensburg C.C.        10   74
 3. John Schwartz, Greensburg C.C.        12   78
 4. Trevor Consavage, Charleroi           12   79
 5. Derek Hohn, Bentworth                 12   80
 6. Nick Thompson, Bentworth              10   81
 7. Ron DeNunzio, Greensburg C.C.         10   82
 8. Dan Rocker, Greensburg C.C.           12   82
 9. Josh Miller, Beth-Center              11   85
10. Chris Sckena, Beth-Center *           11   87
 ALTERNATE 
    Jacob Rabatin, Frazier                12   87 


Division II - Section 3

At Conley's Golf Course, Par 72


 QUALIFIERS 
 1. Doug Stadler, North Catholic           9   75
 1. Dante Martire, Quigley                11   75
 3. Michael Stark, Vincentian              9   78
 3. Ryan Sullivan, Sewickley Academy      11   78
 5. Ben Musial, North Catholic            12   79
 6. Anthony Grego, North Catholic         12   80
 6. Tom Szymczak, Quigley                 11   80
 8. Ryan Duty, Vincentian                 11   81
 8. Trevor Heck, Sewickley Academy         9   81
10. Hortan Simple, Quaker Valley *        11   82
 ALTERNATE 
    Jon Fiedler, Carlynton                11   82 


Division II - Section 4

At Lindenwood Golf Course, Par 72


 QUALIFIERS 
 1. David Vallina, Burgettstown           12   70
 2. Sean Dove, Burgettstown               12   75
 3. Ryan Zurowski, Burgettstown           12   76
 4. Josh Wilson, South Side Beaver        12   82
 5. Steve Zewe, South Fayette             12   83
 5. James Hiles, South Fayette            12   83
 7. Ian Ramsey, Washington                12   84
 7. Tom Roberts, Burgettstown             11   84
 9. Ken Beaumariage, Fort Cherry          12   85
10. Joe Santucci, OLSH *                  12   86
 ALTERNATE 
    Brian DePaul, South Fayette           10   86


Division II - Section 5

At Castle Hills Golf Course, Par 72


 QUALIFIERS 
 1. Garrett Davis, Mohawk                 12   79
 2. Matt Manzo, Neshannock                12   82
 2. Richie Schultz, Neshannock            11   82
 2. Matt Servidio, Laurel                 11   82
 5. Doug Haines, Neshannock               12   83
 5. Shane McCullough, Neshannock          12   83
 7. Eric Sabo, Mohawk                     11   84
 8. Jeff Alduk, Neshannock                11   86
 9. Chris Kwolek, Mohawk                  11   87
 9. Brandon Vanassa, Laurel               12   87
 ALTERNATE 
    Kyle Ott, Riverside                   12   89 


Division II - Section 6

At Fox Run Golf Course, Par 72


 QUALIFIERS 
 1. Adam Knupp, Beaver                    12   80 
 2. Dave Terjak, New Brighton             12   82 
 3. Dave Conroy, Freedom                  10   83 
 3. Rob Pasarilla, New Brighton           12   83 
 3. Joey Plassmeyer, Rochester            12   83 
 6. Bo Clear, Freedom                     12   84 
 7. Rob Dappenbrook, Beaver               12   86 
 7. T.J. Erdos, Center                    10   86 
 9. Steve Pedaline, Rochester             10   87 
10. Steve Skopinski, Beaver *              9   88 
 ALTERNATE 
    Nick Fishavitz, Freedom               12   88 


Division II - Section 7

At Ponderosa Golf Course, Par 71


 QUALIFIERS 
 1. Jonathan Pepe, Serra                  10   76
 1. Darin Kowalski, Serra                 10   76
 3. Charles King, Serra                   11   79
 4. Adam Hamill, Seton-LaSalle            11   82
 4. Tim Lenart, East Allegheny            12   82
 6. Ryan Cleary, Steel Valley             10   84
 7. Dave Furyk, South Park                12   85
 8. Dustin Amodeo, South Park             10   86
 9. Dustin Mihalek, South Allegheny       11   87
10. John Nagurney, South Park              9   88
 ALTERNATE 
    Marc Deluzio, Canevin                 10   89


Division II - Section 8

At Carmichaels Golf Course, Par 70


 QUALIFIERS 
 1. Robert Rohanna, Waynesburg            10   68 
 2. Joe Pehur, Brownsville                12   75 
 3. Jamie Bandish, Carmichaels             9   77 
 3. Kellen Haines, Waynesburg             11   77 
 3. Eric Churney, Waynesburg              11   77 
 6. Matt Mascia, Geibel                   10   80 
 6. Sean McCombs, Carmichaels             10   80 
 8. Bryan Dunn, California                10   81 
 9. Josh Seely, Brownsville *             10   82 
 9. Mike Vukmanic, Jefferson-Morgan *     12   82 
 ALTERNATE 
    Chris Griedel, Jefferson-Morgan       10   82